środa, 24 stycznia 2018

Wygodne i efektywne pozycje do karmienia po cesarskim cięciu.

 kobieta karmiacaCzas karmienia piersią to niezwykle ważny okres zarówno w życiu mamy jak i dziecka. Chociaż początkowo bywa stresujący i pełen obaw, z czasem staje się jednak czymś magicznym. Pomiędzy mamą a noworodkiem zaczyna się tworzyć silna więź. Aby więc móc skupić się na budowaniu rodzicielskich relacji warto więc umieć dobrać odpowiednią pozycję do karmienia.


Pozycje do karmienia po cesarskim cięciu.


Mamy poświęcają na karmienie piersią nawet do 5 godzin dziennie. Jest to ogromne obciążenie dla kręgosłupa karmiącej matki. Warto więc zadbać o wygodę i komfort. To niezmiernie ważne, gdyż w przeciwnym razie narazisz się na niepotrzebny ból i stres, co z kolei może przełożyć się na ilość wytwarzanego przez ciebie pokarmu. Staraj się więc zawsze zajmować wygodną pozycję, która umożliwi ci jak najlepsze i najszybsze karmienie. Pomóc ci w tym mogą takie akcesoria jak podnóżek, miękki fotel, czy poduszki do karmienia, na których możesz oprzeć się sama lub ułożyć dziecko.

Dobra pozycja do karmienia powinna spełniać kilka podstawowych warunków: 


matka jest w pełni rozluźniona;
dziecko dotyka brzuszkiem ciała matki;
twarz dziecka jest zwrócona do piersi;
ogranicza nadmierne ruchy dziecka; 
głowa dziecka znajduje się na osi z kręgosłupem;  
mocny i pewny chwyt zapewniający dziecku bezpieczeństwo;
Zalecane pozycje do karmienia piersią;

Pozycja leżąca, na wznak.

 

pozycja leżąca, na wznak

Pozycja ta jest szczególnie polecana w przypadku porodu przez cesarskie cięcie, gdy matka musi przez pierwsze kilka godzin leżeć na łóżku na wznak. Zapewnia ona duże bezpieczeństwo dziecku (maluch nie połyka dużej ilości powietrza), a przy okazji ochrania bolącą pooperacyjną bliznę.

Podczas takiego karmienia dziecko powinno być ułożone przy twoim boku z głową na wysokości twojej piersi. Dla zapewnienia dziecku większej wygody możesz podtrzymywać je z boku ramieniem. 


Pozycja leżąca na boku: 

 
pozycja leżąca na boku


Pozycja ta bardzo dobrze sprawdza się w pierwszych dobach po porodzie, w których matka wciąż jeszcze zmęczenie i różnego rodzaju bóle. Z powodzeniem można ją również stosować w przypadku nocnych karmień.

Połóż się na boku, oprzyj ramię na podłożu, a głowę ułóż troszkę wyżej na poduszce. Następnie naprzeciwko siebie ułóż dziecko, tak, aby wasze brzuchy stykały się ze sobą. Główkę dziecka oprzyj na ramieniu lub połóż bezpośrednio na łóżku. Natomiast plecy maleństwa podeprzyj poduszką, aby nie osuwał się w czasie karmienia. 


Spod pachy (pozycja futbolowa) :

 

pozycja spod pachy

 

Pozycja spod pachy sprawdza się przy nauce karmienia, gdyż łatwo w niej nasadzić noworodka na pierś, w taki sposób, aby brodawka wraz z częścią otoczki znalazły się w buzi dziecka. Dodatkowo pozycja ta jest bezpieczna dla mam po cesarskim cięciu, gdyż dziecko znajduje się z boku tułowia matki i tym sposobem nie uciska na pooperacyjną ranę.

Zajmij pozycję siedzącą. Chwyć dziecko i ułóż je tak, aby brzuszkiem było zwrócone do twojego boku, a jego nogi znalazły się pod twoją pachą. Podtrzymuj dłonią główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy. Drugą, wolną ręką podaj maluchowi pierś. Kiedy karmisz w fotelu możesz sobie pomóc kładąc dziecko na poręczy. Natomiast kiedy siedzisz na kanapie lub zwykłym krześle z maluszkiem na kolanach, możesz oprzeć je na dodatkowych poduszkach. Szczególnie dobrze sprawdzi się tu specjalna poduszka do karmienia


Pozycja klasyczna- główka na łokciu mamy: 

 

pozycja klasyczna

W tej pozycji mamy najlepszą kontrolę nad karmieniem, ale gdy trwa ono długo, podtrzymująca dziecko ręka może się bardzo zmęczyć. W tej sytuacji zawsze warto podkładać pod nią stabilną, wygodną poduszkę.

Zajmij wygodną, siedzącą pozycję. Następnie chwyć dziecko i ułóż na boku, przytulając je brzuszkiem do swego brzucha tak, aby główka maluszka znalazła się w zgięciu twojego łokcia. Przedramieniem podtrzymuj plecy dziecka, a dłonią pośladki. Dla jeszcze większej wygody możesz nałożyć nogę na nogę, aby unieść lekko dziecko lub skorzystaj z podnóżka. 


Podsumowanie.


Pozycja, w jakiej karmione jest dziecko ma niezwykle istotne znaczenie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy poród odbywał się przez tzw. cesarskie cięcie. Karmienie piersią po takim zabiegu, może być utrudnione ze względu na bolesność rany i osłabienie kobiety. Dodatkowo każda kobieta jednorazowo poświęca na karmienie od 20 minut do nawet godziny. Ważne jest, zatem zadbanie o odpowiednią pozycję, która zapewni komfort i wygodę zarówno matce jak i dziecku. Warto, więc przetestować różne pozycje, aby w zależności od sytuacji móc umieć wybrać tą najodpowiedniejszą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz