niedziela, 11 lutego 2018

Jak czyścić laktator i akcesoria do karmienia.

kobieta karmiąca dzieckoW celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa ważne jest, aby pamiętać o utrzymywaniu akcesoriów do karmienia w czystości. Konieczne jest mycie, dezynfekcja i suszenie. Aby robić to dobrze warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

 

Zanim przystąpisz do odciągania pokarmuNiezależnie od tego, jak czysty jest nasz laktator, jeśli przystawimy go do piersi brudnymi dłońmi, zarazki i tak mogą przeniknąć do mleka. Zanim więc przystawimy odciągacz do piersi najpierw powinniśmy zadbać o higienę naszego ciała. Koniecznie umyjmy ręce! Nie ma natomiast konieczności mycia piersi przed każdym karmieniem, chyba że jest gorąco lub wróciliśmy z treningu i jesteśmy spoceni i brudni. W normalnej sytuacji wystarczy codzienna higiena całego ciała.


Mycie laktatora:Po zakończonym odciąganiu pokarmu rozmontowujemy wszystkie części wykonane z tworzywa (szczególnie pamiętajmy o zdjęciu membranki z zaworka), a następnie dokładnie myjemy wszystko w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.


Na rynku dostępne są specjalne płyny i żele do mycia butelek oraz smoczków. Detergenty tego typu produkowane są na bazie czystych składników roślinnych, co nie powoduje żadnych podrażnień. Całkowicie wolne od SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), parabenów, alkoholu, fosforanów, substancji zapachowych i barwników. Dzięki zawartym enzymom szczególnie skutecznie usuwają zabrudzenia powstałe z mleka, papki czy skoków oraz nieprzyjemny zapach resztek pokarmu. Na rynku dostępne są środki kilku producentów, o różnej pojemności i wydajności np. NUK płyn do mycia butelek i smoczków.


W następnej kolejności płuczemy wszystko kilkukrotnie w bieżącej, czystej wodzie.


Następnie odstawiamy umyte części na suszarkę do butelek lub wycieramy do sucha jednorazowym papierowym ręcznikiem.


Dezynfekcja laktatora i akcesoriów do karmienia:Po dokładnym umyciu części należy także zdezynfekować. Możemy zrobić to poprzez zanurzenie ich w garnku z gorącą wodą- temp. wody 90-100ºC, 5-10 minut.


Możemy również skorzystać ze specjalnych elektrycznych urządzeń przeznaczonych do dezynfekcji akcesoriów do karmienia- sterylizatorów.


Sterylizatory są to maszyny, w których cały proces dezynfekcji i suszenia jest zautomatyzowany. Atutem dobrego sterylizatora do butelek jest niewątpliwie prostota obsługi i skrócenie czasu dezynfekcji, gdyż cały cykl sterylizacji zazwyczaj trwa około kilku minut. Szybkość procesu wyjaławiania jest uzależniona od mocy całego urządzenia. Każdy sterylizator do butelek zapewnia skuteczną ochronę dziecka przed groźnymi drobnoustrojami, która jest niezwykle ważna do momentu, malec będzie posiadał odpowiednio wykształcony układ odpornościowy.


Sterylizatory do butelek dzielimy na:


Parowe – to urządzenia podłączane do prądu i generujące parę o temperaturze ok. 100 stopni Celsjusza. Np.: Canpol Babies


Mikrofalowe – działanie jest zbliżone do klasycznych sterylizatorów parowych, parę jednak generuje nie prąd elektryczny, a mikrofale. Np.:  Tommee Tippee. 


Jak często dezynfekować sprzęt do karmienia?Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia wszystkie akcesoria do odciągania i podawania mleka należy dezynfekować:


  • w 1 miesiącu życia dziecka – przed każdym użyciem,
  • w 2 miesiącu życia dziecka – raz dziennie,
  • od 3 miesiąca życia dziecka – 2 do 3 razy w tygodniu.


Uwaga!


W przypadku wcześniaków należy używać akcesoriów jednorazowych lub przeznaczonych do ograniczonej liczby użyć. Akcesoria wielokrotnego użytku dla wcześniaków powinny być dezynfekowane po każdorazowym użyciu.


Uwagi dotyczące mycia i dezynfekcji.W przypadku, gdy myte przez nas części nie zostaną dokładnie odtłuszczone, pozostały tłuszcz może stać się pożywką dla drobnoustrojów, które z kolei mogą powodować u naszego dziecka dolegliwości żołądkowe.


Jeśli zaś w czasie sesji z laktatorem zauważymy, że mleko w butelce się pieni, oznacza to, że zaworek i/lub membrana są brudne lub uszkodzone. Odciąganie z zanieczyszczonym lub uszkodzonym zaworkiem lub membraną skutkuje obniżeniem efektywności laktatora i może również doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.


Jeśli więc chcemy uniknąć niepotrzebnych chorób u karmionego dziecka i cieszyć się długim i bez awaryjnym użytkowaniem laktatora i innych akcesoriów do karmienia przyłóżmy się do prawidłowego ich użytkowania, a następnie mycia i dezynfekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz