niedziela, 11 lutego 2018

Laktator ręczny- wszystko co musisz o nim wiedzieć.

kobieta karmiaca


Wybór odpowiedniego dla siebie laktatora nie jest łatwy. Pod rozwagę trzeba wziąć wiele czynników tj. budowa lejka, tryb naszego życia, mechanizm urządzenia czy cena. Warto więc poświęcić chwilę na zaznajomienie się z podstawowymi informacjami na temat poszczególnych typów laktatorów, aby następnie móc dokonać najkorzystniejszego zakupu.


W przypadku laktatorów ręcznych mleko odciągane jest w sposób manualny, z użyciem siły własnych mięśni. 


Laktator ręczny zwykle polecany jest tym kobietom, które mają zamiar używać go tylko sporadycznie np. nie częściej niż raz, dwa razy dziennie. Jak również w celu zmniejszenia nawału mlecznego albo jeśli trzeba odciągnąć pokarm dla malca, który na kilka godzin zostanie pod opieką innej osoby. Stosują go również mamy wcześniaków leżących w inkubatorach, by zapewnić maluszkom niewielkie porcje mleka.

W zależności od zastosowanego mechanizmu laktatory te można z kolei podzielić na kilka typów:

Laktatory gruszkowe- Najstarszy i zarazem najprostszy model laktatora. W tym urządzeniu mleko odciąga się przy użyciu specjalnej, gumowej gruszki. Jej rytmiczne zaciskanie i puszczanie zasysa brodawkę i powoduje wypływ pokarmu z piersi. Niestety, model ten angażuje obie ręce matki: jedną przytrzymujemy nakładkę przy piersi, drugą w tym czasie, naciskamy i puszczamy gruszkę- np: Sanity Lux.

Laktatory tłokowe- W tego typu urządzeniach głównym mechanizmem jest specjalny tłok, którego miarowe naciskanie powoduje zasysanie brodawki, a w konsekwencji odciąganie pokarmu. Niestety tak jak w przypadku laktatorów gruszkowych wymaga on pracy dwóch rąk jednocześnie- np: Lakta Plus.

Laktatory z pompką- Laktatory tego typu mają przewagę nad omówionymi wyżej modelami, gdyż za ich pomocą można odciągać pokarm tylko jedną ręką. Nakładka na pierś jak i pompka zamontowane są na butelce, dzięki czemu obsługa tychże urządzeń jest znacznie łatwiejsza i szybsza- np: Avent Natural.


Wady i zalety:
Cechy wygodnego laktatora ręcznego:


Niezależnie od systemu za pomocą, którego odciągany jest pokarm z piersi, ogólna zasada działania laktatorów jest niemal taka sama. Poszczególne typu i modele różnią się miedzy sobą jedynie drobiazgami. Są jednak pewne funkcje, które mniej lub bardziej ułatwiają korzystanie z laktatora.

Regulowana siła ssania laktatora ręcznego- Funkcja ta umożliwia dostosowanie siły wytwarzanego podciśnienia do swoich potrzeb, przez co odciąganie pokarmu jest bezbolesne i bardziej komfortowe. Siłę ssania można regulować za pomocą specjalnego pokrętła, które zmniejsza albo zwiększa podciśnienie. W tych modelach, które nie są wyposażone w to udogodnienie siła ssania zależy od tego, jak mocno i jak często naciskasz pompkę, tłok albo gruszkę. Bywa zatem, że karmienie u niedoświadczonych mam jest nieco bolesne.

Łatwość mycia i dezynfekcji laktatora ręcznego- Ważne jest także, aby poszczególne części laktatora dało się łatwo myć i dezynfekować, gdyż zmniejsza to ryzyko namnażania się bakterii w resztkach zaschniętego pokarmu i tym samym znacznie podnosi higienę i bezpieczeństwo karmionego malucha.

Nakładka masująca- Niektóre modele wyposażone są w specjalną, silikonową nakładkę, którą podczas odciągania pokarmu delikatnie masuje pierś, pobudzając tym samym laktację.

Łatwy dostęp do części zamiennych
- Przed kupnem laktatora warto również sprawdzić dostępność najszybciej zużywających się części tj. mechanizm pompki, czy uszczelki. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zmuszeni będziemy do kupna drugiego, nowego urządzenia.

Adapter do różnych butelek
- Umożliwia on odciąganie pokarmu do butelek o innej budowie i szerokości szyjki.Przegląd wybranych modeli w poszczególnych przedziałach cenowych:


Laktatory ręczne do 50 zł:

W tym przedziale cenowym znajdziemy najprostsze modele, głównie laktatory gruszkowe i tłokowe. Podstawowymi zaletami tychże odciągaczy jest poręczność i niska cena. Laktatory tych typów sprawdzą się w przypadku mam sporadycznie odciągających pokarm, a także w podróży.


 


laktator ręczny sanityAlbert Polska- Sanity- Bardzo tani i bardzo prosty laktator
gruszkowy, który sprawdzi się tylko przy okazjonalnym odciąganiu pokarmu. Ponad to jest on bardzo lekki i poręczny. Zmieści się w każdej kobiecej torebce.

 
laktator ręczny akukuAkuku- A0140- Jest to ręczny laktator z pompką, w którym siła ssania zależy od nacisku ramienia pompki. Urządzenie jest małe, ciche i poręczne. W zestawie znajdziemy ponad to butelkę ze smoczkiem i adapter do butelek z szerokimi otworami. Dostępne różne wersje kolorystyczne: niebieska, różowa, biała.


>>Kup Laktator Akuku A0140<<

 


Simed- Lakta LR-8- Ręczny laktator gruszkowy, którego
laktator ręczny simed konstrukcja zapewnia skuteczność odciągania pokarmu przy użyciu minimalnej siły oraz regulację ilości ściąganego mleka w zależności od potrzeb konkretnej mamy. Odciągacz charakteryzuje się delikatnym działaniem, łagodnie ściąga pokarm zapobiegając bolesnym zastojom. Wszystkie materiały użyte do produkcji laktatora są specjalnymi tworzywami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością i nie zawierają Bisfenolu A. Zestaw zawiera Laktator ręczny Lakta LR-8, butelkę 140ml wraz z akcesoriami do karmienia, smoczek rozmiar M oraz dysk uszczelniający umożliwiający przechowywanie ściągniętego pokarmu.

>> Kup Laktator Lakta LR-8<< 

Laktatory ręczne od 50 do 100 zł:

W tym przedziale cenowym znajdują się laktatory pozwalające połączyć dobrą cenę z jakością i odpowiednią funkcjonalnością. Większość modeli posiada na wyposażeniu silikonowe wkładki masujące, które dodatkowo pobudzają wyciekanie pokarmu z piersi. Większość urządzeń sprzedawana jest również w zestawach z dodatkowymi akcesoriami tj. butelki, smoczki czy wkładki laktacyjne.

Chicco- Classic-Prosty i poręczny laktator typu gruszkowego, w

laktator ręczny chiccoktórym siłę ssania i ilość ściąganego mleka reguluje się za pomocą siły naciskania gumowej gruszki. Konstrukcja urządzenia pozwala na skuteczne odciąganie pokarmu przy użyciu minimalnej siły oraz regulację ilości ściąganego mleka. Odciągacz jest wykonany z higienicznego plastiku, co ułatwia sterylizacje. W zestawie znajdziemy również nakrętkę i smoczek z linii Well- Being, dzięki czemu po skręceniu wszystkich elementów otrzymamy gotową do użycia butelkę Well- Being.

>>Kup Laktator Chicco Classic<<


 

laktator ręczny medelaMedela- Mini Lactaset- Ręczny laktator tłokowy, który umożliwia rozbudowę do wersji bateryjno-sieciowej Mini Electric. Model ten ponad to jest kompatybilny z odciągaczami szpitalnymi i dostępnymi w wypożyczalniach sprzętu medycznego. Możliwa wymiana lejka (dostępne różne rozmiary). Łatwy w użytkowaniu, rozkładaniu i czyszczeniu. Wysoka jakość materiałów. Gotowy zestaw zawiera butelkę na pokarm, podstawkę i nakrętkę.

>>Kup Laktator Medela Mini Lactaset<<

 

laktator ręczny canpolCanpol- EasyStart- Odciągacz firmy Canpol wzorowany jest na naturalnym, dwufazowym rytmie ssania dziecka wspomagając i regulując laktację. Poszczególne tryby pracy ustawią się za pomocą specjalnego pokrętła. Dodatkowo model ten wyposażony jest również w funkcję regulacji siły ssania, co umożliwia dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb matki. Lejek wykonany został z miękkiego silikonu, dzięki czemu odciąganie pokarmu ma być jeszcze bardziej delikatne i efektywne. 

>>Kup Laktator Canpol EasyStart<<


Laktatory powyżej 100 zł: 

W tym przedziale cenowym znajdują się najmodniejsze laktatory ręczne, w których zadbano o to, aby połączyć jakość z atrakcyjnym designem i dbałością o komfort używających je matek. Większość modeli z tej grupy posiada dodatkowe opcje w postaci regulacji siły ssania, czy kompatybilność z różnego rodzaju butelkami i smoczkami.

 

laktator ręczny medelaMedela- Harmony- Ręczny odciągacz pokarmu opierający się na 2- fazowym rytmie ssania dziecka. Współpracuje z laktatorami szpitalnymi – Lactina (po dokupieniu tłoka kompletnego i drenu) oraz Symphony (po dokupieniu membrany oraz drenu). Ponad to, dzielony lejek umożliwia ewentualną wymianę na końcówkę „Personal Fit” o innej średnicy niż standardowa 24 mm, zawarta w opakowaniu handlowym. Ergonomiczny uchwyt umożliwiający skuteczne odciąganie pokarmu oraz prostota w montażu, użytkowaniu i czyszczeniu- to jego dodatkowe atuty.

>>Kup Laktator Medela Harmony<<

 

laktator ręczny philipsPhilips- Avent seria Natural SCF 330/20- Laktator charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją, która sprawia, że mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby całe mleko znalazło się w butelce. Dołączona do zestawu nakładka masująca ma miękką, aksamitną fakturę, która jest ciepła w dotyku — dzięki temu wygodnie i delikatnie stymuluje wypływ pokarmu. Podczas odciągania delikatnie symuluje ona odruch ssania dziecka, zapewniając naturalne uwalnianie pokarmu. Istnieje możliwość dokupienia nakładek w różnych rozmiarach. 

>>Kup Philips Avent Natural<<

 


laktator ręczny lansinohLansinoh -Manualny 25444- Lansinoh Laktator manualny został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb matek karmiących piersią. Odciągacz posiada dwa niezależne tryby pracy wolniejszej i szybszej. Można w łatwy sposób przełączyć wybrany tryb pracy. Specjalna poduszeczka ComfortSealTM tworzy próżnię zapewniając odpowiednie ssanie, imitujące rytm ssania dziecka, co zapewnia szybkie i wygodne odciąganie pokarmu (dołączony standardowy i duży rozmiar). Standardowy rozmiar umożliwi Ci przelanie pokarmu bezpośrednio do większości butelek do karmienia. Laktator Lansinoh składa się tylko z 7 części. Wyposażony jest w dwa dodatkowe zawory i zapasową silikonową membranę, jak również dwie butelki do przechowywania mleka, obręcze na butelki i specjalnie zaprojektowane zakrętki, które zapobiegają wyciekaniu mleka. Butelki do przechowywania mleka można również dokupić osobno.

>>Kup Lansinoh Manualny 25444<<


Podsumowanie


Laktatory ręczne służą do okazjonalnego ściągania mleka z piersi i niestety niespecjalnie sprawdzają się przy codziennym, częstym użytkowaniu. Stosowanie tego typu urządzeń wymaga także pewnej praktyki i znalezienia właściwego rytmu odciągania. Dla wielu mam bywa to kłopotliwe i mało komfortowe. Niewątpliwymi atutami laktatorów ręcznych są ich cicha praca, pozwalająca na użytkowanie w każdym miejscu (nawet w pracy) i niska cena. Jeśli zatem mamy zamiar korzystać z odciągacza tylko sporadycznie i nie chcemy wydawać za dużo pieniędzy- to zakup laktatora ręcznego będzie dla nas dobrym wyborem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz