niedziela, 11 lutego 2018

Laktator- rodzaje, działanie, budowa, funkcje.

dziecko, laktator


Każda kobieta przed zakupieniem laktatora zadaje sobie wiele pytań: „Jaki laktator wybrać?”, „Jakie są wady i zalety poszczególnych laktatorów?” itp. Urządzenia te, choć są do siebie bardzo podobne mogą znacznie różnić się pod względem budowy, mechanizmu działania, dodatkowych funkcji jak i ceny, a wszystko to nie jest bez znaczenia. W zależności od tego, do czego potrzebny jest nam laktator i jak często mamy zamiar go używać interesować nas będzie inny rodzaj i model. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się jak znaleźć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania- koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.Rodzaje laktatorów


Laktatory dzieli się na dwie podstawowe grupy:

Laktatory ręczne

Laktatory elektryczneLaktatory ręczne


W przypadku tych laktatorów mleko odciągane jest w sposób manualny, z użyciem siły własnych mięśni

W zależności od zastosowanego mechanizmu laktatory te można z kolei podzielić na kilka typów: 

Laktator gruszkowy- najprostszy i zarazem najstarszy model laktatora. W urządzeniach tego typu mleko odciągane jest za pomocą specjalnej gruszki, naciśnięcie której powoduje zassanie brodawki i następnie odciągnięcie pokarmu.


Laktator tłokowy- W tego typu urządzeniach głównym mechanizmem jest specjalny tłok, którego miarowe naciskanie powoduje zasysanie brodawki, a w konsekwencji odciąganie pokarmu. Niestety tak jak w przypadku laktatorów gruszkowych wymaga on pracy dwóch rąk jednocześnie.

Laktator z pompką- Laktatory tego typu mają przewagę nad omówionymi wyżej modelami. Mianowicie, nie wymagają one użycia dwóch rąk. W tym przypadku urządzenie skonstruowane jest w taki sposób, że tą samą ręką możemy przyciskać lejek do piersi i jednocześnie odpompowywać mleko do butelki.


Wady i zalety:
wady i zalety laktatorówLaktatory elektryczne


Laktatory tego typu wyposażone są w specjalny mechanizm, dzięki któremu pokarm z piersi odciągnięty zostaje w sposób w pełni automatyczny. Działają one sprawnie i szybko, dzięki czemu proces karmienia zdaje się być łatwiejszy i bardziej komfortowy.

Laktatory muszą być oczywiście podłączone do jakiegoś źródła zasilania. Najczęściej jest to po prostu prąd znajdujący się w gniazdku, jednakże część modeli ma również możliwość działania na baterie, dzięki czemu można ich używać w dowolnym miejscu (w pracy, w podróży itp.).

Większość laktatorów elektrycznych jest również wyposażona w regulację siły ssania. Umożliwia to matkom dostosowanie pracy urządzenia do swoich potrzeb. Niektóre z laktatorów posiadają także dwa tryby pracy, które naśladują naturalny rytm ssania dziecka.


Wady i zalety:wady i zalety laktatorów

Funkcje laktatorów


Podstawową funkcją laktatorów jest oczywiście odciąganie pokarmu z kobiecej piersi i z tym radzą sobie laktatory zarówno ręczne jak i elektryczne. Dodatkową cechą, której szuka większość mam stojących przed zamiarem kupna, jest regulacja siły ssania, dzięki której kobieta jest w stanie samemu decydować o sile, z jaką pracuje urządzenie. Jest to funkcja spotykana częściej w przypadku laktatorów elektrycznych, jednak posiadają ją również niektóre modele ręczne (np. Lovi Protect)

Część laktatorów (zwłaszcza elektrycznych) posiada również funkcję naśladowania naturalnego rytmu ssania piersi przez niemowlę. Funkcja ta nazywana jest systemem dwufazowym lub systemem odpowietrzania. Systemy te mają na celu odtworzenie naturalnych faz ssania piersi mamy przez dziecko: fazy uwalniania, fazy ssania oraz relaksacji. Dzięki temu pierś jest lepiej stymulowana do laktacji, a cały proces karmienia jest jeszcze prostszy.


Budowa laktatorów


Zarówno laktatory ręczne jak i elektryczne składają się z podobnych elementów. Głównymi z nich są butelka, nakrętka oraz lejek.

W zależności od producenta i modelu laktatora, butelki mogą różnić się między sobą wielkością i kształtem. Jednak większość z nich ma standardową pojemność- 125 ml. Bywa również, że niektóre laktatory wyposażone są w specjalny adapter umożliwiający odciąganie pokarmu do butelki o innej budowie i szerokości szyjki.

Kolejny element- nakrętka- umożliwia ona zamknięcie butelki i schowanie jej wraz z odciągniętym pokarmem. Większość modeli posiada również specjalny dysk zabezpieczający, który szczelnie zamyka butelkę, dzięki czemu mleko można zamrozić.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia laktatora jest lejek (kapturek ssący). Powinien on być porządnie wykonany i przede wszystkim wygodny. Dzięki temu odciąganie mleka staje się proste i komfortowe. Polecane są głównie lejki wykonane z miękkiego silikonu, które dopasowują się do kształtu piersi i nie powodują podrażnień.

Poza tym, w niektórych zestawach można znaleźć również inne dodatkowe elementy takie jak:

przyrząd do regulacji – dołączany do laktatorów elektrycznych, dzięki niemu w prosty sposób można ustawić odpowiedni tryb pracy;

podstawkę – dzięki niej możemy po użyciu odstawić laktator na półkę;

wkładki laktacyjne – nakłada się je na piersi podczas dociągania pokarmu albo karmienia piersią. Zapobiegają przed bolesnym pękaniem brodawek;

sterylizator butelek – służy do dezynfekowania butelek;

Zanim zdecydujemy się na dany model laktatora, upewnijmy się, że można dokupić do niego części zamienne. W przypadku, gdy jakiś element się zniszczy lub zużyje, lepiej wymienić zepsutą cześć, niż inwestować pieniądze w nowe urządzenie.


Jaki zatem laktator wybrać?


To jaki laktator powinnaś kupić zależy głównie od dwóch czynników- ceny i twojego trybu życia, bowiem w różnych sytuacjach przydają się różne urządzenia, zaś te mogą znacznie różnić się pod względem ceny.

Cena:

Cena jest jednym z głównych czynników, który bierzemy pod uwagę przy zakupie odciągacza. Rozpiętość pomiędzy poszczególnymi rodzajami urządzeń jest naprawdę duża. Proste laktatory ręczne można dostać już od 15 zł. Podczas gdy mocno rozbudowane zestawy laktatorów elektrycznych mogą osiągnąć ceny nawet ponad 1000 zł. Średnio za dobry laktator ręczny zapłacimy ok. 50 zł, zaś za przyzwoity model elektryczny ok. 120-200 zł. Warto więc dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami, aby dokonać najlepszego wyboru.

Jeśli cierpisz z powodu zbyt małej ilości pokarmu i potrzebujesz pobudzić laktację lub gdy musisz dość często karmić swoje dziecko możesz rozważyć zakup urządzenia elektrycznego. Jego obsługa jest prosta i łatwa, a systemy naśladujące naturalny rytm ssania dziecka powinny pomóc Ci w rozwiązaniu twoich problemów.

Natomiast, gdy laktator jest Ci potrzebny tylko do odciągania nadmiaru pokarmu lub z założenia chcesz go używać tylko sporadycznie, wtedy możesz zastanowić się nad zakupem któregoś z ręcznych modeli.

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani jaki laktator byłby najlepszy w naszym przypadku, a nie lubimy wydawać niepotrzebnie masy pieniędzy możemy skorzystać z super rozwiązania, jakim są coraz częściej spotykane w dużych miastach, wypożyczalnie sprzętu medycznego, w tym także laktatorów. Za niewielką opłatą jesteśmy w stanie zabrać do domu, na kilka dni, odciągacz pokarmu i przekonać się czy taki to a taki laktator sprawdzi się w naszym przypadku.

Tryb życia:

To jaki laktator będzie nam potrzebny zależy także od naszego trybu życia. Czynniki takie jak- gdzie i jak często- mamy zamiar korzystać z odciągacza wpływają na wybór konkretnego rodzaju urządzenia.

Jeśli więc zamierzasz odciągać pokarm tylko sporadycznie, planujesz odciągać pokarm w miejscach publicznych, gdzie niewskazany jest hałas lub pracujesz na ½ etatu- możesz rozważyć zakup laktatora ręcznego.

Natomiast jeśli dużo podróżujesz, karmisz często i regularnie (po kilka razy w ciągu dnia), chcesz pobudzić laktację lub planujesz powrót do pracy w pełnym wymiarze godzin, a mimo to nie chcesz zrezygnować z karmienia piersią- powinnaś zastanowić się nad kupnem laktatora elektrycznego lub bateryjno-sieciowego (np. Medela Mini electric)


Jak korzystać z laktatora?


Zanim pierwszy raz przyłożymy laktator do naszej piersi warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która zawsze jest dołączana do zestawu. Kolejną czynnością powinno być dokładne umycie i dezynfekcja urządzenia. Nie powinno się także zapominać o własnej higienie- czyste ręce i umyta pierś to podstawa. Następnie powinniśmy znaleźć sobie wygodne miejsce, gdzie będziemy mieć ciszę i spokój. Odruch wypływania mleka możemy wspomóc wykonując przed rozpoczęciem karmienia kilku minutowy masaż piersi.

Odciąganie pokarmu nie powinno sprawiać nam bólu. Uczucie dyskomfortu może być wynikiem źle dobranego lejka lub nieodpowiedniej siła odciągania. Sprawdźmy czy możemy zmniejszyć siłę ssania oraz, czy lejek laktatora dokładnie otacza brodawkę. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wszystko jest w porządku, najlepiej skontaktować się z doradcą laktacyjnym, który powinien rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

Na początku korzystania z odciągacza kobiety mogą mieć pewne trudności np. pierś może uciekać z wgłębienia na brodawkę, brodawki mogą lekko boleć i być zaczerwienione lub przekrwione. Nie pokój może również budzić niewielka ilość odciągniętego pokarmu. Nie należy się jednak od razu martwić. W raz z kolejnymi sesjami nabywa się doświadczenia i odciągnie mleka nie sprawia już większych problemów.


Podsumowanie


Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym jaki laktator wybrać i czy w ogóle będzie on im potrzebny. Niestety nie jest to proste pytanie. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników tj. cena czy chociażby to jak często mamy zamiar z niego korzystać. Jedno jest pewne- dobrze dobrany laktator to nieoceniona pomoc w różnych życiowych przypadkach. Jeśli więc czujemy, że takie urządzenie może nam się przydać- przemyślmy dobrze zakup i cieszmy się następnie z udanego, naturalnego karmienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz