niedziela, 11 lutego 2018

Laktator elektryczny- co musisz o nim wiedzieć, aby nie przepłacić.

dzieckoLaktator jest niezwykle pomocny w wielu życiowych sytuacjach. Pomaga mamom w pobudzeniu laktacji, umożliwia powrót do pracy, czy podróżowanie. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy, gdyż poszczególne modele różnią się pod względem budowy, mechanizmu działania, swoich funkcji, jak i ceny. Warto zatem zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat laktatorów, aby następnie móc dokonać najwłaściwszego wyboru i niepotrzebnie nie przepłacić.

Laktator elektryczny:


Laktator elektryczny służy do automatycznego odciągania pokarmu z piersi. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu, wykonuje on prace za mamę i ściąga mleko wprost do butelki.

Laktator elektryczny jest polecany szczególnie paniom, których dzieci mają problemy z samodzielnym ssaniem piersi, kobietom które mają zamiar wrócić do pracy na pełen etat lub często podróżującym. 

Z całej palety różnego rodzaju odciągaczy pokarmu trudno wybrać ten odpowiedni dla siebie. Ułatwienie decyzji może przynieść nam czynnik CPM- czyli ilość cykli ssania na minutę danego urządzenia. Jeśli CPM jest niższy niż 30, to taki sprzęt może okazać się za wolny. W tym przypadku czas odciągania pokarmu może być za długi, co z kolei powoduje ból brodawki. Szybkość w granicach 30-35 CPM posiadają głównie laktatory polecane mamom, które mają zamiar okazjonalnie odciągać pokarm. Natomiast szybkość 30-60 CPM posiadają odciągacze przeznaczone dla kobiet chcących wrócić do pracy lub tych, które muszą często odciągać mleko z różnych powodów tj. częste rozłąki z dzieckiem, czy podróże. Sprzęty o tej danym CPM utrzymują odpowiednią produkcję mleka.

Większość laktatorów elektrycznych i elektronicznych ma możliwość regulowania siły ssania, aby każda matka mogła dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Ponad to wiele modeli posiada również kilka trybów pracy, które działają w sposób naśladujący naturalne ssanie dziecka.

W zależności od źródła zasilania laktatory dzielimy na:


Zasilane tylko z sieci elektrycznej- Urządzenia tego typu, do działania potrzebują dostępu do gniazdka. Przed zakupem warto upewnić się, czy w miejscu, w którym zamierzamy go używać, gniazdko jest w odległości zapewniającej nam swobodne korzystanie. 

Zasilane z sieci elektrycznej i na baterie- Z urządzeń tego typu można korzystać zarówno w miejscach posiadających gniazdka, jak i takich gdzie albo ich nie ma albo dostęp do nich jest utrudniony np. w pracy lub w podróży. (np. Canpol EasyStart)

Zasilane z sieci elektrycznej, z ładowarki samochodowej oraz na baterie- Modele posiadające wtyczkę na 12V, pozwalające na uruchomienie urządzenia w samochodzie, są szczególnie pomocne, jeśli planujemy częste podróże i wyjazdy. (np. Ameda Lactaline).

Wady i zalety laktatorów elektrycznych:

 

tabelka wady i zalety

Głównymi zaletami laktatorów elektrycznych jest prosta obsługa. W większości przypadków poszczególne tryby lub ustawienia zmienia się na pomocą jednego naciśnięcia przycisku. Znaczna większość dostępnych na rynku modeli posiada systemy odwzorowujące naturalne fazy ssania przez dziecko, dzięki czemu odciąganie pokarmu jest szybsze i bardziej komfortowe niż w przypadku użycia laktatorów ręcznych. Laktatory elektryczne idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku okazjonalnego jak i codziennego odciągania mleka. Duża cześć z nich jest również przenośna. Zasilanie bateryjne pozwala na użytkowanie w każdych warunkach- w domu, w pracy, czy w podróży.

Niestety laktatory elektryczne mają też swoje wady. Po pierwsze- zasysająca z kobiecej piersi mleko pompa potrafi chodzić naprawdę głośno, co sprawia, że nie można ich używać w każdej sytuacji (np. w pracy). Po drugie- urządzenia te bywają bardzo drogie. Średnio kosztują około 200-250 zł.

Cechy wygodnego laktatora elektrycznego:


Powszechna opinia jest taka, że laktatory elektryczne są dużo wygodniejsze niż ręczne, gdyż nie musimy zasysać mleka siłą własnych mięśni, a podczas jednej sesji udaje się odciągać więcej mleka, niż gdy robi się to ręcznie. Ale by w pełni wykorzystać możliwości urządzenia, należy dopasować je do swoich potrzeb. Przed zakupem odciągacza warto zwrócić szczególną uwagę na następujące funkcje:

Regulacja siły ssania -Funkcja ta, podobnie jak w ręcznych odciągaczach, umożliwia dostosowanie siły ssania, tak by odciąganie nie sprawiało bólu i było efektywne. Niektóre modele laktatorów wyposażone są w systemy zapamiętujące ustawienia, dzięki czemu nie trzeba ich dostrajać za każdym karmieniem. 

Naśladowanie rytmu ssania dziecka- Ta funkcja polega na tym, że laktator na zmianę odzwierciedla szybkie ruchy ssące, które pobudzają wypływ pokarmu, i ruchy głębokie, które stymulują jego produkcję.

Nakładka masująca- Dobra nakładka wykonana jest z silikonu, który jest miły w dotyku i bardzo szybko nagrzewa się od ciepłej skóry, co dodatkowo pobudza laktację. Podczas pracy laktatora nakładka delikatnie stymuluje odruch ssania, masując przy tym piersi, dzięki czemu nie są one obolałe, a karmienie staje się bardziej komfortowe.

Cichy tryb pracy- Laktatory elektryczne mają silniczek i pompkę, które pracują dość głośno. Dlatego odciąganie pokarmu np. gdy dziecko śpi, bywa mało komfortowe. Warto więc sprawdzić, jaki poziom hałasu emitują poszczególne modele dostępne na rynku.

Możliwość odciągania z dwóch piersi naraz- Ta funkcja z kolei przydaje się, jeśli jesteś mamą bliźniaków albo masz zbyt mało czasu, by odciągać pokarm kilka razy dziennie, za to potrzebujesz sporo mleka, lub też w krótkim czasie chcesz odciągnąć dużą ilość pokarmu, np. by go zamrozić.

Dodatkowe akcesoria- Niektóre modele mają w komplecie etui (co się przydaje, jeśli będziesz odciągać mleko poza domem), wkładki laktacyjne, a nawet sterylizator. Ważne jest również to, by odciągacz nie miał zakamarków, które trudno jest umyć, a także to, by można było odciągać pokarm do butelek o rożnych rozmiarach.

Przegląd wybranych modeli w poszczególnych przedziałach cenowych:


Laktatory w zależności od ceny różnią się względem siebie zarówno wyglądem, ilością elementów w zestawie, ale także zastosowanymi technologiami i udogodnieniami. W przypadku tańszych modeli przełączenie poszczególnych trybów pracy (jeśli w ogóle są dostępne) odbywa się przeważnie za pomocą pokrętełek, w droższych, napakowanych elektroniką, to samo robi się za pomocą przycisków na specjalnych sterownikach/pilotach. Bywa również, że nieco gorsza jakość użytych części i elementów w tańszych modelach wpływa na ich głośniejszą pracę i żywotność. Jeśli więc chcemy kupić dobry sprzęt, a przy tym nie przepłacić za wymyślne bajery, które tylko ładnie wyglądają, ale w żaden sposób nie wpływają na pracę laktatora, warto zaznajomić się z opiniami o wybranym sprzęcie.

Laktatory do 200 zł:


laktator elektryczny DrCareDrCare- Fidi 2.0- Laktator ten zapewnia indywidualne dostosowanie siły ssania do potrzeb matki. Imitacja ssania niemowlaka -Technologia Phase Expression- sprawia wrażenie karmienia dziecka. Dostępny jest również tryb nocny - dzięki wbudowanej latarce z powodzeniem można korzystać z urządzenia po zmroku. Urządzenie zostało także wyposażone w antybakteryjną nakładkę masującą, wykonaną z przyjaznego dla skóry materiału. Laktator elektryczny DrCare FIDI 2.0 pozwala na bardzo skuteczne i dokładne odciąganie pokarmu bez żadnego wysiłku. Ssanie odbywa się w 4 trybach – 1 i 2 odwzorowują szybkie ssanie dziecka stymulujące wypływ pokarmu z piersi. 3 to tryb naturalny (wolne ssanie), natomiast 4 to tryb szybki (mocne i głębokie ssanie). Urządzenie posiada wskaźnik LED pokazujący moc ssania. Pracuje bardzo cicho, pozwala zatem na pełny relaks w czasie odciągania pokarmu. Kompatybilny z innymi akcesoriami do karmienia i przechowywania pokarmu. Odciągacz posiada 2 sposoby zasilania- bateryjne i sieciowe, dzięki czemu możliwe jest stosowanie laktatora zarówno w domu jak i w podróży lub pracy.


Laktator elektryczny BabyOno

BabyOno- Sensi 051- . Laktator elektryczny o skutecznym działaniu, gdyż dopasowana siła ssania pozwala szybko i wydajnie odciągać pokarm. Dzięki ręcznemu systemowi odpowietrzania istnieje możliwość uzyskania indywidualnego rytmu odciągania zbliżonego do rytmu ssania dziecka. Jest prosty w obsłudze, a mała liczba elementów umożliwia łatwe stosowanie oraz czyszczenie. Posiada zasilanie sieciowe, a także na baterie, co z kolei pozwala na stosowanie laktatora zarówno w domu, jak i poza nim. Ponad to w zestawie znajduje się: silikonowa nakładka masująca, butelka BabyOno - 150 ml, podstawka pod butelkę, silikonowy smoczek anatomiczny 0+, adapter do butelek szerokootworowych oraz końcówka czyszcząca. 


laktator elektryczny SisiBaby

SisiBaby- SBC-117- Odciągacz z wbudowaną baterią i panelem dotykowym. Laktator naśladuje naturalny rytm ssania dziecka. Pompka wyposażona w 9 programów ssania, które pozwalają na idealne dopasowanie rytmu ssania do własnych potrzeb. Panel dotykowy z wyświetlaczem LCD pozwala na wygodne przełączanie trybów bez niewygodnego przesuwania się laktatora. Czytelny wyświetlacz pokazuje, który tryb jest wybrany i w jakim tempie i czasie odciągane jest mleko. Po odciągnięciu mleka możemy nałożyć na butelkę smoczek i od razu podać dziecku posiłek. Dodatkowym atutem odciągacza jest to, że pasują do niego butelki AVENT.


Laktator elektryczny Canpol

Canpol- EasyStart elektryczny 12/201- Ten model laktatora posiada aż trzystopniową regulację rytmu ssania wzorowaną na naturalnym, dwufazowym rytmie ssania dziecka. Tryb rozruchu odwzorowuje szybkie ssanie dziecka stymulujące wypływ pokarmu z piersi (I faza ssania), tryb naturalny oraz mocny odzwierciedlają wolne i głębokie ssanie mleka (II faza ssania). Ponad to znajdziemy tu także trzystopniowy zakres regulacji siły ssania, który pozwala na dostosowanie tego parametru do indywidualnych potrzeb każdej mamy. W delikatnym i skutecznym odciąganiu pomoże zaś silikonowa nakładka masująca stymulująca wypływ pokarmu. Dostępne są także dwa typy zasilania (bateryjne i sieciowe) umożliwiające stosowanie laktatora w domu i w podróży. Laktator jest kompatybilny z innymi akcesoriami do karmienia i przechowywania pokarmu. Dzięki dołączonemu adaptorowi pokarm może być odciągany bezpośrednio do wszystkich butelek szeroko i wąsko otworowych, a także do pojemników na pokarm marki Canpol babies.


laktator elektryczny NUK

NUK- Luna 252.096- Laktator elektryczny NUK Luna jest szczególnie skuteczny i wygodny - doskonale sprawdza się w przypadku częstego, regularnego odciągania. Wyposażony on jest w 2-fazowy system odciągania wzorowany na naturalnym rytmie ssania przez dziecko- po fazie szybkiego ssania, która pobudza wypływ pokarmu po naciśnięciu przycisku laktator przechodzi do fazy długiego, intensywnego ssania - długość faz można regulować indywidualnie. Tak jak w przypadku innych laktatorów tutaj również znajdziemy miękką, silikonową wkładkę z masującymi pierś wypustkami. Dostępne są również dwa tryby zasilania- sieciowe lub bateryjne, dlatego ten laktator również dobrze sprawdzi się w domu jak i w podróży. Odciągacz Luna jest kompatybilny ze wszystkimi butelkami i smoczkami z linii NUK First Choice.


Laktatory powyżej 200 zł:

Laktator elektryczny Tommee Tippee

Tommee Tippee Laktator Elektroniczny- Laktator ten jest bardzo łatwy w obsłudze, montażu i myciu. Estetyczny i zgrabny, a przy tym również cichy i dyskretny. Dołączona do zestawu unikalna silikonowa przyssawka jest bardzo wygodna i delikatna w użyciu - naśladuje delikatne ruchy podobne do tych, które wykonuje dziecko podczas ssania. Jest to najlepszy wybór dla mam, które szukają laktatora najwyższej klasy, łatwego w użyciu, wygodnego i poręcznego. Pompka ma 4 fazy ssania. Lekką, niską średnią oraz wysoką. Lekkie ssanie jest polecane na początkowym etapie napływania mleka. Zestaw zawiera wszelkie akcesoria potrzebne karmiącej matce. Ponad to, kolekcja Closer to Nature otrzymała pochwały za ułatwienie mamom naprzemiennego karmienia dziecka piersią i butelką.


laktator elektryczny Lansinoh

Lansinoh- Elektryczny (54080)- Elementy laktatora zostały zaprojektowane tak, by każda Mama mogła dopasować go do siebie. Posiada dwie oddzielne fazy odciągania: Faza I (let-down): szybkie odciąganie by stymulować i pobudzić wypływ pokarmu. Faza II (expression): wolniejsza, głębsza by maksymalnie wydłużyć wypływ pokarmu. Dołączona do zestawu poduszeczka ComfortFit™ stanowi specjalną uszczelkę, zapewniającą odpowiednie ssanie, co z kolei wpływa na szybkie i wygodne odciąganie pokarmu. Laktator jest cichy, kompaktowy i lekki - pozwala na dyskretne, bezgłośne odciąganie pokarmu. Idealny do użytku poza domem. Działa zarówno z zasilaczem sieciowym, jak i na baterie. Przystosowany do mycia w zmywarce i sterylizatorach (nie ma potrzeby mycia przewodów czy złącza) Laktator jest elementem systemu Lansinoh - Odciągaj - Przechowuj – Karm- jedna wspólna butelka do odciągania pokarmu, przechowywania i podawania dziecku.Laktator elektryczny MedelaMedela- Mini Electric- Jeden z najchętniej wybieranych laktatorów w Polsce. Bardzo efektywny, wygodny do transportu odciągacz, przeznaczony do regularnego odciągania pokarmu. Model ten jest prosty w swojej budowie, nie posiada żadnej elektroniki. Siłę ssania reguluje się tu za pomocą małego pokrętła. Zasilany jest zarówno zasilaczem sieciowym, ale można go uruchomić na 2 baterie typu AA. Dołączony do zestawy dzielony lejek umożliwia ewentualną wymianę na końcówkę „Personal Fit” o innej średnicy niż standardowa 24 mm, zawarta w opakowaniu handlowym.


laktator elektryczny Avent

Philips- Avent Natural SCF332/01- Laktator charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją, która sprawia, że mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby całe mleko znalazło się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Laktator ten posiada kilka trybów pracy- po włączeniu urządzenie automatycznie przechodzi w tryb delikatnej stymulacji, aby uruchomić wypływ pokarmu. Następnie możesz wybrać jedno z 3 ustawień odciągania zgodnie ze swoimi preferencjami. Podobnie jak w innych laktatorach tutaj również znajdziemy miękką, masującą pierś nakładkę.


laktator elektryczny medela swing

Medela- Swing- Ten poręczny laktator, tak jak większość innych urządzeń w tym przedziale cenowym posiada dwie fazy odciągania pokarmu, dzięki czemu matka może odciągnąć więcej pokarmu, w krótszym czasie (średnio około 10 minut). Dodatkowo posiada również regulację siły ssania. Swing daje również możliwość dopasowania lejka do wielkości brodawki (na rynku dostępne są aż 4 różne rozmiary). Stosunkowo niewielkie rozmiary i waga urządzenia pozwala zmieścić go w średniej wielkości damskiej torebce. Kolejnym plusem Medeli Swing jest możliwość korzystania z laktatora bezprzewodowo. Wystarczą do tego 4 baterie typu AA.


1 komentarz:

  1. Za namową koleżanki też postawiłam na laktator elektryczny marki https://www.lansinoh.pl/ i szczerze mogę go polecić. Jest łatwy z obsłudze i naprawdę super się sprawdza. Takie rzeczy powinny znaleźć się w każdej wyprawce.

    OdpowiedzUsuń