sobota, 10 lutego 2018

Naturalne karmienie jako sposób na prawidłowy rozwój dziecka.

kobieta karmiąca

Po latach niełaski karmienie dzieci piersią znowu stało się popularne wśród matek. Prasa medyczna i świat lekarzy taki sposób żywienia niemowląt propaguje jako naturalny, a zatem najodpowiedniejszy i najzdrowszy.


Skład kobiecego mleka zapewnia dziecku optymalny rozwój zarówno fizyczny jak i umysłowy. Podkreślane jest również znaczenie karmienie piersią dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego niemowlęcia. Pokarm produkowany przez gruczoły mleczne zdrowej matki zaspokaja w 100 procentach zapotrzebowanie na składniki odżywcze noworodka.

Mleko matki a odporność dziecka


Mleko matki oprócz podstawowego zadania jakim jest zaspokajanie potrzeb dziecka na składniki odżywcze ma również jeszcze jedną dodatkową funkcję- zapewnienie ochrony dziecku.

Dopóki organizm noworodków i niemowlaków nie wyprodukuje sprawnej bariery jelitowej istnieje możliwość przedostawania do krwiobiegu dziecka przeciwciał zawartych właśnie w mleku matki.

Produkowane przez kobiety mleko zawiera bakteriobójczy lizozym i przeciwciała klasy sIgA, które nie ulegają trawieniu w żołądku dziecka i dzięki temu chronią jego przewód pokarmowy przed zakażeniami.

W przypadku dzieci karmionych sztucznym pokarmem, do ich ciał przenikają obcogatunkowe białka, które mogą powodować uczulenia i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na białka mleka krowiego.

Przeciwwskazania do karmienia piersią


Pomimo tego, że karmienie piersią wydaje się być najlepszym rozwiązaniem zarówno dla matki jak i dla dziecka, istnieją jednak pewne sytuacje, w których taka forma dostarczania dziecku pokarmu musi być jednak zastąpiona przez karmienie sztucznym pokarmem. Czynniki stanowiące przeciwwskazanie do karmienia piersią mogą wynikać zarówno z pewnych chorób matki jak i dziecka.

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony matki:

· Zakażenie matki wirusem HIV,

· zakażenie HTLV-1, HTLV-2.

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka:

· Wrodzone choroby metaboliczne (Galaktozemia),

· Choroba syropu klonowego,

· Brak odruchu ssania (Jednakże takowy odruchu można pobudzić poprzez specjalne ćwiczenia i masaże podniebienia dziecka) .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz