Po latach niełaski karmienie dzieci piersią znowu stało się popularne wśród matek. Prasa medyczna i świat lekarzy taki sposób żywienia niemowląt propaguje jako naturalny, a zatem najodpowiedniejszy i najzdrowszy.
Skład kobiecego mleka zapewnia dziecku optymalny rozwój zarówno fizyczny jak i umysłowy. Podkreślane jest również znaczenie karmienie piersią dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego niemowlęcia. Pokarm produkowany przez gruczoły mleczne zdrowej matki zaspokaja w 100 procentach zapotrzebowanie na składniki odżywcze noworodka.
Mleko matki a odporność dziecka
Mleko matki oprócz podstawowego zadania jakim jest zaspokajanie potrzeb dziecka na składniki odżywcze ma również jeszcze jedną dodatkową funkcję- zapewnienie ochrony dziecku.
Dopóki organizm noworodków i niemowlaków nie wyprodukuje sprawnej bariery jelitowej istnieje możliwość przedostawania do krwiobiegu dziecka przeciwciał zawartych właśnie w mleku matki.
Produkowane przez kobiety mleko zawiera bakteriobójczy lizozym i przeciwciała klasy sIgA, które nie ulegają trawieniu w żołądku dziecka i dzięki temu chronią jego przewód pokarmowy przed zakażeniami.
W przypadku dzieci karmionych sztucznym pokarmem, do ich ciał przenikają obcogatunkowe białka, które mogą powodować uczulenia i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na białka mleka krowiego.
Przeciwwskazania do karmienia piersią
Pomimo tego, że karmienie piersią wydaje się być najlepszym rozwiązaniem zarówno dla matki jak i dla dziecka, istnieją jednak pewne sytuacje, w których taka forma dostarczania dziecku pokarmu musi być jednak zastąpiona przez karmienie sztucznym pokarmem. Czynniki stanowiące przeciwwskazanie do karmienia piersią mogą wynikać zarówno z pewnych chorób matki jak i dziecka.
Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony matki:
· Zakażenie matki wirusem HIV,
· zakażenie HTLV-1, HTLV-2.
Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka:
· Wrodzone choroby metaboliczne (Galaktozemia),
· Choroba syropu klonowego,
· Brak odruchu ssania (Jednakże takowy odruchu można pobudzić poprzez specjalne ćwiczenia i masaże podniebienia dziecka) .
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza